ETC Malmö på Twitter
ETC_Malmo: RT @eigilsoderin: Läs gärna: Therese knäcktes av utförsäkringen. Det var nära att kosta henne livet. #sjukf http://t.co/5O1oyyJQle
ETC_Malmo: RT @eigilsoderin: Moderaterna i Malmö ser Dan Parks hatkonst och anklagar Vänsterpartiet #facepalm Anmäls nu för förtal: http://t.co/7lJtuK…
ETC_Malmo: Om ni har missat: Ikväll har vi fest på Inkonst. Steso songs spelar live, Potato potato bjuder på teater + DJ Makks. http://t.co/5d1oCaold9
ETC_Malmo: RT @a_gustavsson: Granskning i @ETC_Malmo: Platsbristen orsakade fyra nya dödsfall – http://t.co/oYShIbCrMk #svpol #ETC
ETC_Malmo: Vill du skriva debatt i ETC Malmö? Tänk 500-3000 tecken. Tänk lokalt och aktuellt. Mejla till tidningen@etc.se
ETC Malmös nyhetsbrev
Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC Malmös nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.
Sök
Senaste nytt från ETC förlags tidningar

Så utrotar vi den svenska rasen
BÄST: Bokmässan. I skrivande stund är jag inte där än, så jag kan kosta på mig att uppskatta den. Vi får se hur det känns när den är över.
SÄMST: Att Sverige förser diktaturer med övervakningsteknik.
Klipp ut och ge till nästa person som gaggar om ”svenskfientlighet”, ”pk-maffia” och/eller ”statsfeminism”:
Hej du politiskt inkorrekte vardagshjälte! Grattis till att du avslöjat våra lömska planer. För ja, vi erkänner. Du och dina Avpixlat-vänner har haft rätt hela tiden. Vi – media, politiker, pk-eliten – planerar att störta det Sverige du håller kärt.
Ett av våra största samhällsprojekt är att utrota vad du och dina likar kallar ”den svenska rasen”. Målet är att inte ett enda huvud ska vara blont till nästa sekelskifte. För att uppnå detta mål har vi börjat skissa på en plan där människor bara tillåts avla barn med någon av diametralt annan hudfärg. Det är ett intrikat system där samhället matchar ihop olikfärgade med varandra.
Problemet just nu är bara att de icke-vita människorna inte räcker till för att genomföra reformen, så vi tvingas rekrytera så kallade ”rasförstörare” från andra länder. Det kan vara trixigt att locka hit människor, så vi ser till att rikligt kompensera dem ekonomiskt. Det är därför du kan kliva in i valfri lägenhet i Rosengård och ba: ”Sängkläder av DIAMANT!? Det trodde jag inte ens var MÖJLIGT!”
Men hur finansierar vi då detta guldregn över nysvenskar? Jo, genom att ta resurser från en annan, mindre viktig grupp. Ja, du gissade rätt: di gamle! Målet är att helt och hållet avveckla äldreomsorgen, till förmån för att kunna strössla mer pengar över människor med icke-grisrosa hy. För som vi brukar säga: ”Varje pensionärsmåltid är en Rolex-klocka mindre på en asylsökande.”
Men ras-raserandet är bara ett av två ben som vår plan vilar på. Parallellt kämpar vi också för att helt och hållet avskaffa heterosexuella män (allt enligt direktiv från en hemlig grupp pottfriserade tanter med rödvinsfläckade tänder). Vi håller i detta nu på att utbilda en armé av små genustalibaner i skolan, eller som vi skämtsamt brukar kalla den – ”samhällets lilla al-Qaida-läger”!
Indoktrineringen börjar redan på dagis. Vi tvingar ungarna att leka PK-lekar (PKar) såsom ”mamma-mamma-adoptivbarn”, ”kurragömma en flykting” och kortspelet ”n***r är lika med president”. När de börjar skolan åker silkesvantarna av – då är det disciplin som gäller. Att till exempel använda ett icke-könsneutralt pronomen när man mobbar någon innebär omedelbar relegering.
Så småningom kommer alla hetero-män fyllda arton att skickas på en variant av mönstring. Men istället för att trampa motionscykel och ljuga för psykologen, kommer de att genomgå ett påtvingat könsbyte (och i riktigt svåra fall en lättare lobotomi). Först därefter får de återvända till samhället som fullvärdiga medborgare och gifta sig borgerligt med någon flata av annan pigmentering.
Slutet gott, allting gott! Eller, innan texten tar slut vill väl du och de andra sanningsapostlarna veta VARFÖR vi gör allt det här. Svaret är enkelt: FÖR ATT VI KAN, DUMMIES! *skrattar diaboliskt skratt* *får sitt ansikte upplyst av en blixt* *gör sorti medan du blinkar*
Nanna Johansson är serietecknare och skribent som bor i Malmö. Frustrationen över valrörelsen 2006 gjorde att hon började teckna och senaste seriealbumet Välkommen till din psykos släpptes i våras. Nanna Johansson stör sig på överklassen men gillar när människor är fina mot varandra.















Kommentarer
Hahahahaha! TACK! för en rolig OCH avväpnande krönika. Bästa sättet att ta udden av fanatikerna (BSS, SD, ND och tråkigt nog många, många fler) är så klart humor. Jag kommer att låna lite av dina uttryck när jag (meningslöst) ska övertyga någon stackars felinformerad sate om att solidaritet, öppenhet och demokrati är vägen. Den enda vettiga vägen.
Det ante mig!
Då ska jag i ett genialt motdrag sitta bredbent i t-banan i leriga gummistövlar. Men polkagrisrandiga sådana. För att det inte ska bli så uppenbart och riskera att tolkas som medelklassig SOFO-ironi eller som klumpig lantadelstrend.
Om någon som ser mig på t-banan får svårt att tolka min politiska installation går det bra att ställa frågor. Ni blir givetvis en del av konstverket, då. (Ersättning utgår ej för medverkan men ni får använda mig som remiss i era CV:n)
"Ni blir givetvis en del av konstverket, då."
Det där med att ofrivilligt bli del av någons konstverk för närmast tankarna till hur Lars Vilks arbetar. Är du säker på att det är honom du vill vända dig emot?
Underbart! Jag är med!
Att med hjälp av överdrifter förlöjliga sina motståndare är varken särskilt shysst eller produktivt.
Överdrifter? Kan du förklara vad exakt krönikören har överdrivit? Vad menar du är sanningen?
Nej, men det är vad feminister får utstå dagligen. Den här texten visar på det problemet :)
Precis, för att att måla en halmdocka av vänsterns åsikter är ju inte alls vad nittionio procent av motståndarnas argument går ut på. Eller?
Det Johansson gör är inte att förlöjliga oppositionen, utan att spela med och överdriva deras förlöjligande av våra åsikter. Ni borde istället tacka henne.
Jag vet att jag vill göra det i alla fall:
Tack, Nanna, för en utmärkt och underhållande artikel!
Jo
Pär H,
Att förlöjliga och överdriva är ett utmärkt sätt att avväpna och väcka debatt och diskussion. Jag tycker att det här är fantastiskt kreativt och hysteriskt underhållande. Motståndarna i fråga är väl inte heller speciellt schyssta?
Det blir lite som med Muhammed-teckningarna då menar du?
Nej det skulle jag inte vilja påstå. Muhammed-teckningarna är en maktdemonstration genomförd av Islam-kritiker och en regelrätt kränkning. Vad Nanna gör här är att göra narr av sina politiska motståndare för att belysa orimligheten i deras politiska diskurs. Alla tänker vi olika, men jag anser inte att den parallellen du vill dra är rimlig då kränkning av religion är en helt annan sak än politisk satir.
Nej, men det är roligt! Och tro mig, om en tillhör någon av de grupper som de politiskt inkorrekta gillar att trampa på, då kan det vara skönt att få skratta åt dem ibland.
Vet inte om det är några nämnvärda överdrifter som hon har hittat på. Denna parodi har trots allt en stabil grund i argument från personer som ägnar sig åt uttryck som "PK-maffia", "svenskfientlighet" och andra löjligheter. I vart fall är det sådant jag läser in i deras argument och påståenden, den här texten gör det förhoppningsvis ganska tydligt hur bisarra anklagelser det faktiskt är de kommer med.
PK-maffia är bara en benämning. Det är inte så svårt. I Sverige idag är lika svårt att uttrycka bekymmer för invandringens konsekvenser på ett sansat sätt, som människor hade svårt att uttrycka liberala/socialistiska åsikter under McCarthy-tiden i USA.
Visst, man blir inte fängslad här, men alla försök, medialt möjliga, görs för att i första hand förtiga kritiken, förlöjliga åsiktsinnehavarna och spinna nyheterna i en utstakad riktning.
Det är ingen hemlighet att majoriteten av journalistkåren är vänster och MP orienterad. Inom dessa kretsar är det heller inte en hemlighet att man gärna ser på SD väljare som bondtölpar, män med låg intelligens etc.
Det finns saker man inte får säga i dagens Sverige, och säger man det, ja, då ligger man risigt till, tills man tvingas göra en pudel och avgå. Taket är lägre än i ett sextonhundratalshus. Alla liberaler borde stå upp mot detta, se förbi människors fallenhet, och koncentrera sig på idéerna och argumenten. Dagens media jobbar effektivt med att likrikta debatten, och skrämmer bort oliktänkande. Tråkigt men sant.
Just det John, "Fast det får man ju inte säga i det här landet"...
Man får säga vad man vill i Sverige. Man får även säga att man är rasist om man vill. Men man kommer inte bli tagen på så stort allvar i debatten.
Den typiska SD-väljaren är statistiskt sett en lågutbildad och glesbygsboende man, så man behöver inte beinna sig inom några speciella kretsar för att ha den åsikten. Källa: http://www.henrikoscarsson.com/2008/11/sd-vljarna-kartlagda.html
Hur den typiske SD-väljaren såg ut 2008 har inte mycken relevans i dag. Mycket har hänt, på gott och ont. SD har rensat ut sina värsta brunskjortor. Så många svenskar har kommit i kontakt med invandring att man nu rekryterar från helt vanliga svenskar. Jag och mina partikamrater i Sörmland är akademiker och tämligen bildade om jag får säga det själv. Vi kommer att vara det tredjen största partiet i Sverige vid valet 2014.
Enligt bl a AB och Open Mind har vi för övrigt redan varit det tre mätningar i sträck. Vi har inget emot invandrarna men ogillar den huvudlösa invandringspolitiken. Hugs and kisses to all PK
De senaste studierna kring SD:s (och liknande partier i Europa)väljarbas pekar på att det i huvudsak är män med yrkesutbildning, medelinkomst i glesbygden och i förorter med låg invandrat täthet. Källa (http://www.detvitafaltet.se) Det är jätte intressant för sociologiska studier eller för olika organisationer som på ett eller annat sätt måste förhålla sig till SD men inte så relevant i diskussionen om hur debatten om invandring förs. Och faktum är att man vist kan diskutera invandring i Sverige 2012 jag gör det så got som varje dag med folk som inte delar min åsikt. Problemet är att debatten så got som alltid spårar ur vilket är minst lika mycket SD sympatisörernas fel. Jag är personligen rätt less på att så fort jag vill lyfta upp perspektiv som segregation, strukturellrasism och att vår asyl och flyktingpolitik är alltför inhuman så börjar folk snacka om att jag är PK-indoktrinerad, vänsterextremist, kommunist osv. Något att tänka på till nästa intern utbildning i SD Sörmland kanske? Vill in bli tagna på allvar får ni ta era motståndare på samma allvar.
Det kan ju bero mycket på HUR man väljer att uttrycka sin åsikter. Dessutom verkar det som att den viktigaste åsikten är att man inte får uttrycka sin åsikt. Så varsågod: Fri lejd att uttrycka din åsikt!
Men tänk på att det också måste finnas en frihet att bemöta den.
Men om du redogör för din så förbjudna åsikt så lovar jag dyrt och heligt att ta den på största allvar och bemöta den sakligt.
Så vad var det du ville säga? Jag lyssnar, gör du?
Jättebra att du lyssnar! Det är den korrekta attityden och mer kan man ju inte begära!
Att man inte kommer till tals brukar dock handla om Sveriges starkt vänstervridna media, som är jättedålig på att behandla integrationspolitiska invandringspolitiska, religiösa problem på ett nyanserat sätt.
För att kunna ta del av detta krävs det, som man har lärt sig på samhällskunskapen, att man tar in information från olika håll och koncentrerar sig på fakta. Det är därför det är viktigt att man både läser Aftonbladet, Avpixlat och typ SvD, och försöker sila ut de olika vinklingarna hit eller dit, och ser upp med det som kallas "confirmation-bias", dvs. att man tar in det som stödjer ens tes och ratar resten. Detta finns likväl inom all media, och framförallt inom alla kommentarer efter olika artiklar. Men, allt sammantaget är ändå viktig.
Förutom "confirmation-bias" finns en till sak som kan leda en fel. Det är att ju oftare man läser om något desto sannare blir det. T.ex. man brukar beskriva SD som högerextrema/rasister, men detta är inte sant i nutid. Man ska läsa deras partiprogram för att göra en egen bedömning.
Där man kommer till tals är i kommentarsfälten. Dumma som smarta inlägg. Dessa har media varit väldig hängiven på sistone med att ta bort. Alla liberaler borde raljera som jag, men "vadå, det är bara dumma SD-are som påverkas nämnvärt ändå".
Men du har jag fortfarande inte beskrivit vad det är för åsikter som är tabu. Du har bara sagt att SD inte är vare sig rasister eller högerextrema, men för att kunna bekräfta det måste jag ju veta vad det är för åsikter man står för. Det jag har hört i kommentatorsfält, samt från intervjuer med sverigedemokrater är:
1. Vi får aldrig höras.
2. Vi är inte rasister.
3. Sverige håller på att islamiseras
4. Invandringen kostar en massa pengar (något som nyligen bemötts av flera andra riksdagspartier på saklig basis)
5. Att invandrare bara får en massa bidrag.
6. Att invandrare är överrepresenterade i brottstatistiken.
7. Att alla sociala problem löser sig om man bara slutar ta emot "massinvandring" (ett relativt oklart begrepp, då den största delen invadrare i statistiken är återvändande svenskar)
8. Att man vill förstatliga skolan.
Allt det här är har jag hört, och det är alltså uppenbarligen saker man får säga. Jag tycker till och med att det ges väldigt mycket utrymme i media.
Men är det något mer ni vill säga? Och att hänvisa till partiprogrammet är rätt dumt. Det är inga partier som når ut med sitt partiprogram. Det är helt enkelt inte särskilt propagandavänligt. Men vet du något som står där, som jag har missat så får du gärna påpeka det.
Fast jag tycker det är bra att hänvisa till partiprogrammet, det fick mig att precis gå in på deras hemsida och läsa, och därmed kan jag vara säker på att jag inte missuppfattat något. Det gjorde däremot ingen positiv skillnad för min bild av partiet, dels uttrycker de faktiskt rasistiska åsikter och så fick jag ju reda på en massa annat som de vill genomföra och som jag själv ställer mig helt emot!
Jo.
Jo, det är faktiskt förvånansvårt produktivt och effektivt. Och skulle det vara så att någon Sverigedemokrat tar illa upp så är det bara finfint. Är man så dum så man går på deras retorik så förtjänar man att bli hånad.
Det bästa med just denne motståndare är att denne förlöjligar sig så alldeles bra själv så allt man behöver göra är att citera.
Att vara torr och tråkig när man försöker ursäkta diverse dumheter man tycker är väldigt torrt och tråkigt. Tänk på det Pär.
Att skriva satir är både schysst och produktivt, dessutom roligt. Skulle det varit schysstare att göra elaka påhopp på meningsmotståndaren? Det lustigaste är nog att med lite omskrivningar skulle det här kunna vara en seriös text publicerad på t.ex. Nationell.nu eller Avpixlat.
Du låter bitter, Pär :)
Haha Pär H du är underbar. Juste, känn dig kränkt också. Jag tror tkr att nisom blir argsint/kränkta/ledsna över den här texten är klockrena - det är precis er som texten riktar sig mot.
Det är ju ingen överdrift... Det är sant! Vartenda ord! Snarare en underdrift av fakta! =)
Dåligt skriven text och allmänt löjlig. Som skriven av tonåring till en uppsatstävling på högstadiet efter en temadag om rasism. Stieg Larsson kunde i alla fall vara lustig när han levererade slagskott mot oss, lite fyndig och genomtänkt. Men detta. Om den intellektuella kvaliteten inte är högre än vad Nanna här leverera så har inte bara målvakten gått av planen utan tagit sig hela vägen hem.
Haha! Är ni rädda nu, eller?
Är du en man?
Är du vit?
Känner du dig kränkt?
Eländet är äntligen över! Nu finns en trygg vrå på internet för dig!
http://www.facebook.com/VitaKranktaMan
Är du "Magnus Söderman" som i den religösa toknazisten Magnus Söderman?
Som tycker att ni ska ta makten i Sverige med hjälp av, citat: "piskor och spikklubbor"?
http://expo.se/2008/100-nazister-gripna_2265.html
Öhm............ Okej, här är du *
Här är poängen du missade
*
"när han levererade slagskott mot oss"
Vilka är "oss"?
Med "oss" menas givetvis SMR med sin kultledare tillika svårt hamburgarberoende Klas Lund i spetsen. Ovan nämnda paroll mest minnesvärt.
Frågan är det ironi eller verklighet !
Svaret är det ironi?
Skitkul. Bra idé. I enlighet med planen kan man också rita om alla semestermål typ prova rundtur till Afganistan, upplev pittoreska Bronx, gör rollspel som gorillor osv (utrotade), ta bort modebranchen och inför samma kläder för alla.Allt är möjligt i ett nytt perspektiv.
Nanna om vi inte hade samma hudfärg så skulle jag friat nu.
HAHAHAHAHA helt underbart.
Pär H: Ah, så du menar att bemötandet av absurda överdrifter (som hela PK-konceptet, myten om batikhäxor, svenskhatet, kampen för islamisering, utrotandet av kön, förtrycket av män, förintandet av yttrandrefriheten) med cynisk humor är oschysst? Eller vänta du, allt det där kanske är SANNINGAR som man ser bara man 'öppnar ögonen'?
Var Muhammed-karikatyrerna schyssta och produktiva? Om vi ska vara lite konsekventa, menar jag.
Ironi och satir är urgamla beprövade metoder för att bekämpa dumheter och destruktiva strukturer. Beklagar om du känner dig kränkt.
mvh// En, om jag fattat det hela rätt, självhatande man och svensk.
Men ack så roligt, Pär H :)
Genialt! Så här ska satir göras.
Det är möjligt att du Nanna i din verklighet inte ser några som helst problem med att Sverige blir allt fattigare och otryggare och över tiden håller på att förvandlas till valfritt land från Mellanöstern. Men att gå så långt som att skratta åt det tycker jag var lite att ta i!
Vadå förlöjliga? Sådana där idéer ser man på riktigt i tidningars kommentarsfält eller på flashback. Svårt att förlöjliga något som redan är så löjligt att alla satir blir mindre extremt än vad som ses sägas på allvar, lol
Man kan se det här på många sätt, men jag tycker bara det är lustigt!
>Pär H
>Kajsa Hedberg
Hahahahaha, underbart!! Nanna, du är en av de roligaste och mest intelligenta jag vet!
Pär H:
Så vad? Du menar att alla bör sluta med satir i alla dess former för att det inte är snällt och produktivt?
Sen håller jag inte med om att det inte är produktivt. Det kan i bästa fall få någon att eventuellt hajja till och kanske tänka efter lite.
Annars får det de som redan är upplysta att skratta, och det är ju aldrig fel tycker jag.
Kunde inte sagt det bättre själv. Antirasist är bara ett kodord för antivit!
haha genialiskt
Förbannade kommunistsmörja, staten ska låta mina pengar vara! De är mina ingen annans!!
Roligt! Du får skrattarna på din sida, men knappast tänkarna.
Vi älskar dig Nanna!
Nanna Johansson istället för att lägga en massa tid och energi på en meningslös artikel med ett avskyvärt rubriknamn, så kan du se över situationen i Sverige istället, som sådana som du skapar!
Nolla
Att förlöjliga och angripa dom meningsmotståndares person och argument är ett klart tecken på ett fanatiskt försvar utan argument. Grattis, inte bara lyckades du göra dig själv till vad du kritiserar, du lyckas även hyckla.
Jaha, och hur utrotar man det som inte finns. Under flera decennier sökte man med ljus och lykta, mät instrument och kamera efter svensken. Men svensken hittades aldrig och 1955 gav man upp och överlämnade uppgiften till genetikerna, så nu är det en fråga om kriminalteknik. Det är brottsligt att vara svensk! (säger en svensk svartskalle)
Jösses vilken sörja till krönika. Är det tänkt att sjunka till en lägre nivå än dom du riktar dig mot?
Ja, själv är man en Avpixlat läsare. Författaren har en solklar poäng om att argumenten är sällan tillräckligt nyanserade. Tyvärr är det ju de som skriker högst, och säger de dummaste sakerna som hörs mest och lyfts upp ur mängden. På så vis skapas tydliga motpoler, motståndarna beskrivs som idioter och resultatet blir att det för demokratin viktiga samtalet bryts ner. Utan samtal och kommunikation kommer såklart ingen vidare och samhället blir förstås inte bättre.
Förlöjligande är dock ofta ett bra alternativ när man ska visa olika poäng och brister i argumenten hos ens meningsmotståndare. Argumenten som dock väljs ut är dock ofta inte något som meningsmotståndare faktiskt står för. Det blir halmgubbeargument. Lika lite som en typisk Avpixlat-läsare befattar sig med sådana tarvligheter som den svenska rasen, lika lite befattar sig en typisk genusmänniska med s.k. "rasförstöring".
Något som ofta saknas är argument baserade på bevis. Men när det sker, väljer man ofta att förbise dessa med förlöjligande och förnekelse. (t.ex. att skolor stängs, kvalitén på vård sjunker etc. samtidigt som utgifterna pga en kraftig invandring ökar kraftigt. Eller att kvinnor med samma arbetsuppgifter som män får ändå lägre löner, mm.) Tråkigt men sant.
Wow, ny taktik!
Tänkte ungefär det samma. Denna typ av förlöjligande är fullständigt livsfarlig.
Livsfarligt är det inte, men den förstärker dumma strukturer och bygger murar som är svåra att riva.
Förlöjligande politiker emellan är dock en annan sak, när man ska visa politikens brister.
Förlöjligande av väljare som idioter, lantisar med mera är bara tråkigt, och så *facepalm*.
Mm..
Och ord som "bevis", "saklighet" och "objektivitet" är verkligen ledord för hedersknyffelsiten avpixlat.
Den enda rejält hederliga och intellektuellt drivna kommentaren hittills.
John, sluta vara sp himla PK nu!
IIIIHIHIHI!!!
Jag är inte helt säker på hur jag ska vända mig eller tolka saken så det får bli en senare fråga men det var en sjukt rolig artikel iaf^^.
Jag vet att det är svårt för folk att sluta vara krukväxtindianer och inkräkta på andras liv...
Live and let live!
Är vi kanske så upptagna med att ha lika rättigheter och millimeterrätvisa att vi glömmer att alla kanske skulle kunna ha lite roligare och skönare i livet ibland?
tack för bra läsning!
BRILJANT! Tack för ett gott skratt!
Hurra för Nanna!
Lite roligt är det allt. :)
Men övertygar nog ingen. Jag, som gärna läser både Avpixlat och EXPO efterlyser istället mera förnuftiga röster som talar om problemen med invandringspolitiken istället för att försöka krama billiga poäng av att förlöjliga endera sidan. Sedan förstod jag aldrig "N***R är lika med president". Står N***R för neger? Vad är det för kortspel i så fall? Det är inget jag har hört talas om.
Vänligen, Anders Lövgren.
Neger och president är väl nån lek som går ut på att den som är "neger" får städa upp efter "presidenten". Det roliga här är att neger = president, vilket jag antar anspelar på idén om att tex en neger inkvoteras på höga poster bara pga hudfärg (vilket brukar vara antikvoterarnas främsta motargument, att påstå att någon som är inkvoterad har noll kompetens och kommer köra verksamheten i botten, om vi ändå hade valt en klassisk vit man istället).
Jag tror inte heller att det övertygar någon som inte redan är övertygad.
Jag tycker egentligen att båda sidor är dåliga på att prata om problemlösning. SD & c:o pratar gärna om just att invandringen är ett problem, men kommer inte med så många fler idéer än att sluta släppa in folk och att i största möjliga mån få bort "mångkulturen" (varför då??). Andra sidan vill inte gå med på grundpåståendet att invandrarna är problem som ska motas i grind, och då fastnar vi i det gnabbet istället för att prata om hur bra integration ska gå till rent praktiskt.
Tack för svar. Jag kollade runt lite och hittade leken. Tänk vad man lär sig på internet. När jag och mina kamrater var små (tidigt åttiotal) lekte vi ett bollspel som kallades "Nigger". Fast jag kan inte minnas att någon av oss visste vad det betydde.
Underbart! Humor är det bästa (och roligaste) vapnet i kampen mot all möjlig skit!
förskola*
Jätte bra artikel! MÅNGA KRAMAR TILL DIG!
Kul läsning :)
Till Pär H och andra med henom ;) : Satir är ju tänkt att tas emot som just satir. Kanske blir det förvirrande för er då denna satir ligger på samma nivå som meningsmotståndarnas, seriöst formulerade, bidrag till debatten.
Vad som förbryllar mig mest av allt är var all denna rädsla kommer ifrån. Vad jag förstår är den helt konstruerad av de personer som är rädda att förlora sina, oförtjänt tillskansade, privilegier. Jag kan bara trösta er med att det värsta som kommer att kunna drabba er i detta parti är remi. Men just nu står ni, med ensam kung, snart i schack och rockaden är sedan länge nyttjad. Så släpp era jävla halmstrån och tänk till lite...
Väldigt bra sagt Nanna,men Om man slår ihop all klokt som sagts under tidens lopp så kvarstår ju ändå problem pga att folk är olika oberoende vart du kommer ifrån? Alla har ju en vilja... Vissa utnyttjar den, andra inte? Kontentan är att alla människor tycker olika beroende på uppväxt och prägling i barndomen. Oändligheten har svaret!! mvh Kent
ush då! <3
Yes äntligen är den svenska motståndsrörelsen igång... ;)
*skrattar*
Underbart roligt, Nanna Johansson!
Man ser tydligt i de sura kommentarerna att en del tagit åt sig. Men man kan knappast räkna med att Avpixlatläsare ska ha humor...
Humorn i denna artikel är inte särskilt fulländad, och utan rätt trubbig. Artikeln är i större avseende skrivet som ett sätt för en viss grupp med en viss åsikt att kunna klappa varandra om ryggen. Det en social grej där själva föremålet är bara lagom rolig, men eftersom den är till för att förstärka social konformitet, om än via nätet, så verkar den roligare än vad den är, för målgruppen alltså.
Samma fenomen existerar lika mycket inom alla sociala grupper där man förstärker upplevda negativa egenskaper hos motståndaren och förlöjligar dessa med hyperbler.
Egentligen är processen mycket lik som när folk skrattade åt karikatyrer av juden som snål, lurig med långa näsor och stora öron etc.
Det kanske är humor för att visa samhörighet. Men det går inte att komma ifrån -det är såhär vi uppfattar främlingsfientliga debattörer -därför är det roligt!
a) "Vi" tror inte att "ni" har list och lust att problemlösa -vi tycker att ni är lite dummare. (Vi= de som skrattar åt den här krönikan, ni= de som blir upprörda och föraktar den, av en eller annan anledning)
b) De problem i världen och samhället som ni finner, är dåligt avgränsade (frågeställningen är dum)
c) De lösningar på "problemen" som ni föreslår -ja, de ter sig dumma de med.
d) När vi förklarar varför era lösningar inte fungerar så blir ni arga.
e) Nu kan vi välja. Skoja med er, eller bråka med er.
Vad tycker du är ett mindre dumt val?
Jag kan inte bestämma mig om parodin är roligare än de inlägg som diskuterar dess sanningshalt, eller tvärtom. Men en del människor har uppenbarligen problem med att se den kränkta vita kejsaren så här avklädd. Fortsätt läsa rasistbloggar, Nanna, så att vi kan få läsa fler parodier!
En intressant fråga rent allmänt är varför man inte dyker djupare i rasbiologins argument och historia!! Det skulle effektivt slå hål på alla typer av dravel och efterkonstruktioner. Det är inget man får lära sig i skolan inte! Bara det att ingen av " de stora" inom rasbiologin ej lyckats formulera en enhetlig syn. Googla tex ayrian, nordic race etc och försök få tydlig beskrivning på vad det är. Mängder av undantag och ologiska resonemang... För att verkligheten inte stämmer överrens med kartan.
Tack Nanna för stödet i kvinnokampen som går ut på att producera islamiserade statsfeministiska bebisar i burka. Ibland känns det som att moståndet är allt för genomtänkt och övertygande, och får mej att tvivla på kulturmarxismen. Nej nu måste jag springa iväg på min makrame/koranstudiecirkel , idag får vi lära oss att göra ekologiska, genusneutrala självmordsbomber.
Puss puss
Smäktande högersatir när den är som allra bäst...
Makramé = orientalisk teknik att knyta och fläta snören till en kraftig spets.
Varför just detta hantverk skulle vara ideologiskt belastat förblir för mig en gåta. Stor humor, likväl!
Jag är inte säker på om jag missuppfattar Nanna eller inte ...
Jag hoppas ett det är så!
Men varför måste man ställa en svag grupp "di gamle" mot en anna svag grupp "nysvenskarna"?
Kan man inte lika gärna ställa dem var för sej eller, di gamle och nysvenskarna, tillsammans mot exempelvis skatteplanerare eller höginkomsttagare?
Men nej! Det går förstås inte! De har ju resurser att försvara sej och sitt alldeles själva ... och det kan kanske svida i det vita skinnet om man retar upp dom?
Bengt: Det är satir. Nannas poäng är inte alls att man måste ställa två grupper mot varandra, hennes poäng är att göra sig rolig över att andra ställer dem mot varandra.
Nanna! Det här skrev du bra! *applåderar*
"Frustrationen över valrörelsen 2006"
Nog måste Nanna Johansson 2006 ha drabbats av samma psykos som de personer hon försöker beskriva eftersom det inte alls, med vissa få undantag förstås, är på det sätt som hon försöker påskina. Olika åsikter är viktigt för en demokrati och Sverige mår inte bra av den trångsynthet som genomsyrar samhället. Oliktänkande jagas runt i media som de bar på olika sjukdomar. Stå upp och ta debatten på ett konstruktivt sätt i stället utan att förlöjliga olika åsikter som t.ex. de konservativas.
Detta är inget skämt- det ä ironi emot det sd och resten av alliansen satt i system att famföra i media , på nätet och i sin politik..
Hahaha! Bästa Nanna!
Och ni puckon som fortsätter skämma ut er på kommenatrsfälten runt om i världen: Ni bekräftar bara krönikan ännu mer!
Nu läser jag era kommentarer och ler, skrattar elakt och nästan exploderar av lycka över att ni är så fruktansvärt fega.
Tack Nanna!!! May the force be with you.
Wow John, du är så grymt historiskt okunnig att jag nästan svimmar. Du jämför din påhittade ide om att man inte får säga vad man vill om invandringen med Mccarthyismen och judeförföljelser. Helt sanslöst. Det du säger är ett hån och bagatelliserande av de som faktiskt genomlevde de svåra perioderna i historien, eftersom det du "genomlever" inte ens är i närheten. Du blandar kritiken ni får när ni framför era åsikter med att nån vill hindra er från att faktiskt säga de.Det är det man utsätter sig för när man säger vad man tycker, risken att människor inte håller med en och ger en kritik. Att diskutera innebär inte att man sitter och håller med varandra konstant. Att man inte får diskutera invandringen är en MYT. Det är ett av de mest diskuterade ämnena både i den akademiska världen och pressen de senaste två decennierna. En sökning i valfritt universitets databas (om du kan få tillgång till en sådan ) kommer bekräfta detta. Idag kan man knappt öppna tidningen utan att det finns en debattartikel för eller emot, och även gällande andra ämnen kommer ofta invandringen upp på något sätt. Jag som läser flera tidningar ganska regelbundet ser att diskussionen poppar upp hela tiden.
Intressant. Kan du ge oss några exempel på artiklar där andra än SD sympatisörer kräver en kraftig minskning av invandringen som t.ex. inte är flyktinginvandring? Eller artikel som beskriver invandringssystemet i Japan och ser på det positivt (som inte är SD-sympatisör).
Folk pratar om invandring och integration, men man skjuter inte mot mål. Man pratar om satsningar hit och dit, som aldrig ger några resultat.
Pratas det faktiskt om det faktum att budgeten i landet handlar om faktiska prioriteringar och samtidigt som man prioriterar ner på äldrevården, utbildning etc. så gör man stora satsningar på invandringen? Vilka gör detta som för detta samtal utan att bli nedskjutna som andra världskriget antagonister?
Kommer man dock med konkreta krav, t.ex. språktest för de som ska få bli medborgare, t.ex. FP gjorde, så beskrivs de i media som värsta hemska rasisterna, trots att detta torde vara ett rimligt krav i alla länder.
Ingen Mccarthyism? Nej, långtifrån så allvarligt, men i samma stil. Folk blir avskedade, utsparkade från facket etc. Som Sd stödjare vågar man inte gå ut med namn pga. eventuella repressalier i form av våld mot en själv, ens ägodelar och familj. Dina kompisar lämnar dig mm.
Min flickväns reaktion säger det hela: Hon skulle inte ha några problem om Sveriges landslagskapten skulle vara uttalad kommunist, men väl om det var en Sverigedemokrat. Och då är ju minsann kommunister antidemokrater.
"Och då är ju minsann kommunister antidemokrater."
Låter ett klasslöst samhälle där produktionsmedlen ägs gemensamt av folket och samhället fungerar efter devisen "av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov" som en antidemokrati?
"Dina kompisar lämnar dig mm."
Men alltså, det måste väl ändå vara upp till dem om de vill vara kompis med dig? Det är ingen rättighet tyvärr att ha vänner oavsett ens åsikter.
Jag läser Avpixlat dagligen för jag ogillar reguljär media av flera anledningar. Av en slump råkar jag vara en medelålders vit man.
Men rasist? Det framgår tydligt vilken okunskap som besitts av en hel del kommentatorer här.
Men (!), samtidigt så ska en nyanserad dialog finnas... Jo visst... =)
Här är äntligen en som skriver något vettigt i det här kommentarsfältet. Avpixlat m.m. behövs för att man ska få en bredare bild av saker och ting som händer eftersom gammelmedia själva inte gör det. Det betyder inte att man delar Avpixlat-skribenternas eller kommentarskrivarnas åsikter. Man bör också tåla att de har de åsikter de har utan att man behöver förlöjliga dem. Det skapar inte ett bättre samhälle.
Håller helt med - bra att läsa även t.ex. Avpixlat så man får en mer nyanserad bild. Dessutom rätt kul att läsa kommentarer - informativt att veta vad folk tycker utan några tvång på PK. Blir ju ingen debatt i "gammelmedia" - även om debatten på vissa internetsidor är lite enspårig och flera tycker likadant. Men men ...
Straw man argument.
Typiskt kännetecken för politisk korrekthet att inte anse sig behöva argument, utan istället smutskasta alla som avviker från deras korrekta mall.
Noll självinsikt.
Kommunister och feminister har gått samman för att krossa det som är bra med Svenskarna, kärleken till alla raser och människor. Feminister och kommunister älskar alla, utom svenskar, som de hatar av hela sitt hjärta.
Cry much? :)
Rolig artikel men vad är syftet? Är syftet, som vissa påstår, att skapa diskussion verkar det ju aningen kontraproduktivt. För att enklast inse detta är det bara att läsa kommentarerna som i princip endast består av förolämpningar eller ryggdunkar (från båda "sidor").
Klyftorna mellan de "politiska sidorna" ökar och en redan monoton diskussion kommer att bli ännu mer monoton.
"Är syftet, som vissa påstår, att skapa diskussion verkar det ju aningen kontraproduktivt. För att enklast inse detta är det bara att läsa kommentarerna som i princip endast består av förolämpningar eller ryggdunkar (från båda "sidor")."
Vad är problemet egentligen? Den diskussion som tydligen inte äger rum någon annanstans, äger ju rum just här. Antalet kommentarer under denna krönika talar sitt tydliga språk. Finns det någon annan krönikör som för fram vettigare och sakligare argument, skriv era kommentarer under den krönikan istället och undvik denna om den är så avskyvärd!
Problemet? Jag ställde en simpel fråga om vad syftet med artikeln var; hade ingen aning om att "Magnus den vita kränkta mannen" skulle dyka upp och ta illa vid.
Och vilket språk menar du att antalet kommentarer talar? I princip alla kommentarer är antingen från folk som tar illa vid (som inte försår satir) eller av folk som ryggdunkar en viss ideologi. Med andra ord är krönikan kontraproduktiv till sitt eget syfte, om nu syftet var att skapa diskussion/debatt.
Om alla med en annan åsikt än dig själv ska gå till en annan sida, på vilket sätt skapar det diskussion? Att diskutera en politisk ideologi eller ett polisikt syfte med en person som har exakt samma politiska ideologi är som att diskutera den politiska ideologin med sig själv. Man får inget mer än ett större ego. Debatten lyfts inte och ingen får någon som helst lärdom. Är inte det kontraproduktivt?
Exakt samma debatt äger väl rum på oerhört många bloggar. En motsvarande debatt äger rum på t.ex. Flashback där den är vinklad 180 grader åt annat håll med ryggdunkar mellan nationalister samt vänsterfolk som tar illa vid. Båda forumen är problematiska eftersom de inte vågar att se på saker ur ett annat perspektiv än sitt eget.
Först, det heter "Magnus, den vitE, kränktE mannen" och "ta illa vid SIG". Om du tvunget ska tilltala mig, ska du skriva rätt! Förresten, vet du inget om min hudfärg!
Min poäng var annars att detta är den enda debatt som finns därför att det är den enda debatt som någon är beredd att delta i. Kabralbep gör inget för att bevisa motsatsen och bidrar inte till att göra debatten mindre "kontraproduktiv".
Jag förstår alldeles utmärkt satir och jag har inte ägnat mig åt "ryggdunkning".
Du verkar inte ha förstått att "den biten av mitt inlägg" var satir, dvs din hudfärg spelar ingen roll utan begrepp användes mest mot någon som passade in på fördomarna mot en "typisk" medelålders vit man som är kritisk mot feminism, socialism eller liknande ideologi.
Hur som helst var din poäng otroligt odemokratisk eftersom du bad folk med annan åsikt att dra till ett annat forum. Då skapas det ingen debatt överhuvudtaget. Jag har aldrig påstått att jag själv försöker bidra till en debatt utan snarare försöker jag kritisera artikeln som jag anser bidrar till en än mer monoton debatt.
Nej, du har inte sysslat med ryggdunkning men med väldigt subtila personangrepp genom att leka "språkpolis". Det finns ingen anledning till det, på vilket sätt bidrar det till något sunt debattklimat?
Nu tar jag inte åt mig men hade t.ex. "Magnus, den vite, kränkte mannen" fått liknande angrepp mot sig hade han utan tvekan tagit illa upp; vilket märks i hans känslomässiga försvar för artikeln.
"Hur som helst var din poäng otroligt odemokratisk eftersom du bad folk med annan åsikt att dra till ett annat forum."
Nej, det är du som missförstår mig. Det går inte att delta i en debatt och sammansatt ställa sig själv över dess intellektuella nivå. Jag vänder mig inte emot deltagare med en viss åsikt, jag vänder mig emot alla med en hycklande attityd till den enda debatt som någon är beredd att ställa upp på, d.v.s. denna.
Jag tänker att syftet med satir inte alltid behöver vara att skapa debatt. Ett fint syfte med satir tycker jag är att ge ork till de som håller med skribenten. När det känns för jävligt att stå upp i en fråga kan ett gott skratt göra att man orkar lite till. Det syftet tycker jag att den här krönikan fyller på ett utmärkt sätt.
Svårt att se om deta är parodi eller inte. Det ligger otäckt nära den absurda verkligheten i Sverige!
HA- lysande! Nu är vi avslöjade. Jag som trodde vi kunde hålla denna gigantiska konspiration hemlig. Kärnan i denna konspiration kan härledas från Universitetet i Frankfurt. Även kallad "Frankfurtsskolan". Där skolas vi kosnpiratörer och tar examen erhåller diplom som Kulturmarxister.
Jag hänger inte med. Vad är det som är så bra med svenskar?
Jag tyckte ironin var alldeles för uppenbar och överdriven redan från början. Den bästa ironin är man lite osäker på om det verkligen är ironi, tills slutet.
Således var det stundtals småroligt, men mest kändes det tyvärr juvenilt och aningen naivt.
Men om syftet var att skriva något som de redan frälsta uppskattade och motståndarna blev ännu mer inbitna i sin övertygelse så verkar man ju åtminstone utifrån kommentarerna ha lyckats. Det funkade ju galant för bland annat Howard Stern.
Men Nanna vad händer med de "vita" kvinnorna om (när) ni uppnår ert mål? Självklart består det ultimata vänsternormativa samhället av vita tjejer och "mörka" killar men med er plan kommer ju alla vita att försvinna! Hur ska tex män från mellanöstern kunna ge igen på den vite mannen för alla år av förtryck om det inte finns några vita kvinnor att erövra? Har ni ens tänkt på det? Tänker ni lura den mörke främlingen på hans rättmätiga hämnd?...på hans rätt till en maktstruktur på hans villkor!? Vilken orättvisa! Kanske kloning kan vara svaret?
Kanske kloning kan vara svaret på hur vi alla ska bli högernormativa apartheidanhängare?
Av att läsa Avpixlat lär ju ingen bli det i alla fall...
Som outbildad, främlingsfientlig SD-bonde måste jag ändå tillstå att det här var rätt kul läsning!
Lysande! Jag har kopierat och kommer att använda din krönika som enda kommentaren på alla avpixlades inlägg & kommentarer oavsett rådande ämne (är ju ändå samma skit allihop) =) Thnx!!
Res, se, lär och upplev olika kulturer så kommer ni att förstå att det finns en anledning till att vi just bor i olika länder och ibland inte fungerar tillsammans. Vi talar om århundraden av inmatade synsätt och värderingar som ibland skiljer sig enormt mycket från varandra. Och vi vet ju alla hur dålig människan är på att kompromissa och anpassa sig, vilket leder till konflikt. Och detta är sagt av mina många vänner från jordens alla "hörn". Media och politiker håller dock inte med om detta. Media far dagligen med osanning och likt politiker kränker de folket genom att förmedla ett budskap att gråzoner är modellen fast vi alla vet att svart och vitt är ett måste ibland för ordning och reda. Artikeln må vara skämtsamt skriven men ....Sveriges kultur är snart ett minne blott och vi kommer att vara tvekönade utan identitet. Människan är skapt som man och kvinna, det är så det ska vara. Sedan kan man ha olika sexuell läggning och det är fullt normalt, det viktiga är kärleken. Men visst, skämta på och håna de åsikter och värderingar många svenskar har fått ärva av de som slitit och kämpat och byggt upp vårt lilla land. Håna och kränk de som jobbar och sliter och för varje år tvingas leva i ett samhälle som blir kallare och mer otryggt för varje år som går. Personligen väljer jag att ta hand om och visa mina medmänniskor respekt.....
Japp, precis som du har jag levt i många hundra år och mina värderingar har växt sig starka under så lång tid. Man borde verkligen ha respekt för att det är svårt att ändra sig på ålderns höst.
Eller tänker du att man ärver värderingar genom DNA?
"Men visst, skämta på och håna de åsikter och värderingar många svenskar har fått ärva av de som slitit och kämpat och byggt upp vårt lilla land."
Jonas måste väl ändå hålla med om att det är mycket värre att leva i ett Sverige som inte tillåter något av detta. Innan Sverige blev demokratiskt, industrialiserat och modernt fanns det ganska mycket som var förbjudet och bannlyst av statsmakten. Om det är denna forntida svenska kultur som Jonas lovsjunger kan den inte snabbt nog förvandlas till "ett minne blott".
Sverige kunde nog vara rätt kallt och otryggt under tiden före elektricitetens genombrott också.
Om du känner dig som måltavla och kränkt av artikeln är respekt och medkänsla inte rätt namn på ditt beteende. Men du kanske har missuppfattat ironin? De tilltalade är nättrollen, nationalister, SD anhängare och rasister i allmänhet. Dessa personers karaktär innehåller inget humanitärt överhuvudtaget. Ni är inte så många som hatar men visserligen alldeles för många.
Nanna har du funderat på att flytta utomlands? Tror att det skulle vara bra för dig så att du får lite nya perspektiv. Gärna till något multikulturellt land som t.ex. Libanon
Uppfatta att det är en satir. Hon skriver en satir för att hon vill skriva en satir, om hon ville skriva ner en konstruktiv lösning skulle hon förmodligen gjort det istället? Om du inte gillar det så stäng sidan och öppna en annan istället för att gnälla runt här.
Kul artikel. Men när tror ni att etniska Svenskar når under 50% av befolkningen i Sverige?
Gissar själv på runt 2040.
Vad är en etnisk svensk? Räknas jag med valloner i släktledet, till exempel?
Vad är ett bord? Kan du definiera exakt vart gränsen går men bord och pall? De flesta begrepp vi använder är inte tydligt definierade. Ändå vet vi intuitivt vad de ungefär betyder. Begreppet etnisk svensk är användbart och någorlunda lätt definierat precis som etnisk kurd eller etnisk tibetan. Begreppen är helt avgörande för hur människor uppfattar sin omgivning och om du försöka ta bort dem gör du dig bara dummare.
Tre grundläggande faktorer för vad en etnisk tibetan är: Språket, generna och kulturen.
Ser du några problem med den massiva inflyttning av han-kineser till Tibet under de senaste 50 åren så att etniska tibetaner nu är i minoritet i Tibet. Eller finns det inga etniska tibetaner?
Lite valongener gör dig förstås lite mindre svensk än någon som har alla sina gener från de som bodde här för tusentals år sedan. Men det är nog rätt tydligt att det ändå är helt oproblematiski att definiera dig som svensk. Om du kan språket, har de flesta av generna från icke valloner och har växt upp i och lärt dig svensk kultur.
Runt 2040 kommer 100% av Sveriges befolkning bestå av Jimmie Åkesson-kloner, bokstavligen!
Detta är ju fullkomligt briljant. Det var längesedan jag läste en så underhållande satirisk text - jag skrattade högt för mig själv när jag läste om de påtvingade könsbytena - och det känns så oerhört kul att veta att vi har en så kreativ kvinna som Nanna på vår sida! You go, girl! :) Det här kommer väcka många givande debatter.
Underbart!!!
En av dom fjantigaste artiklar jag läst. Mest förvånad över att den har blivit publicerad när ironi nivån är på nivån av en 11 åring. Sen när någon försöker skriva en seriös kommentar så bemöts dom med samma 11 årings ironi som artikeln håller. Dock var kommentarerna ganska intressant läsning, där många är "så här ska man tycka så då tycker jag med det" kontra ilskna sd väljare. Men nu verkar inte debatt vara något önskat från denna artikeln så stannar här!
Underbara människa!
"Johansson stör sig på överklassen" Det är ju dumt att tjäna pengar ju, eller? Men dra alla över en kant är hon duktig på i sin ironiska felstavade atrikel, om man nu kan kalla den för det, jag vill ha min tid tillbaka för det här var det sämssta jag läst.
Det är lätt att håna de man inte bryr sig om. Att förlöjliga meningsmotståndares argument må vara kul men det säger ju inte mycket om sanningshalten i det hela. Om det stämmer att svenskar är utrotningshotade så framstår ju det här hånet som ganska ondskefullt.
Skriv ny kommentar